Návody na pěstování

Výsadba a pěstování kanadských borůvek :

Výsadba

Vysazujeme do kyselé půdy. Nejvhodnější pro výsadbu borůvek je rašelina s PH 3,5 – 4,5 smíchaná s kůrou z jehličnatých stromů. Před výsadbou je dobré namočit kořeny na hodinu do vody. Pokud vysazujeme do sponu doporučuji minimálně 1,2 x 2,5 m. Rostliny vysazujeme o pár cm níže než rostly původně. Okolí vysazené rostliny zakryjeme 10 cm mulčovací kůry. V prvním roce po výsadbě je vhodné otrhat případné květy, abychom podpořili růst kořenů.

Hnojení

Rostliny je nutné pravidelně přihnojovat hnojivem bez chloru a vápníku. Na oba tyto prvky jsou velmi citlivé. Nejvhodnější jsou hnojiva určená přímo pro borůvky, nebo pro vřesovištní rostliny. Hnojíme dvakrát za rok. Poprvé v dubnu a podruhé v červenci. Pozdější termín není vhodný, protože by nové dřevo nemuselo do příchodů prvních mrazů dostatečně vyzrát a mohlo by dojít k jeho poškození. Při požívání hnojiva s rohovinou, stačí hnojit pouze jednou a to v průběhu dubna.

Stanoviště

Nejvhodnějším pro výsadbu je slunečné stanoviště, ale nezapomeňte, že borůvce se daří ve vlhkých propustných půdách a neměla by na sluníčku přesychat.

Pletí.

Borůvky koření velice mělce, proto borůvky neokopáváme, ale bezplevelné okolí borůvek zajišťujeme kůrovým mulčem na povrchu půdy.

Řez

Pro dobrou a pravidelnou úrodu a zdravé rostliny je důležitý pravidelný řez. Borůvky řežeme brzy z jara. Odstraníme slabé a staré dřevo a ponecháme 6 až 10 výhonů. Na keři ponecháme pouze výhony mladší než pět let.

Samosprašnost

Většina borůvek je částečně samosprašná, ale vysazením několika odrůd dosáhneme lepšího opylení a tedy více větších plodů. Borůvky kvetou většinou v květnu a dozrávají podle odrůdy, od konce června do poloviny září.

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).